Enginar Faydaları? Enginar Tarifi? Enginar Suyu Faydaları?
Enginar Faydaları? Enginar Tarifi? Enginar Suyu Faydaları?
Enginar faydaları, Enginar Suyu Faydaları, Garnitürlü enginar, Enginar nasıl temizlenir, .! Enginar nedir, Enginar faydaları, enginar dolması, Garnitürlü enginar, Enginar nasıl temizlenir, Enginar nasıl yenir, Enginar, ı pişirirken kullanılan püf noktalar nelerdir bunlardan bahsedeceğiz.

Enginar faydaları, Enginar Suyu Faydaları, Garnitürlü enginar, Enginar nasıl temizlenir, .! Enginar nedir, Enginar faydaları, enginar dolması, Garnitürlü enginar, Enginar nasıl temizlenir, Enginar nasıl yenir, Enginar, ı pişirirken kullanılan püf noktalar nelerdir bunlardan bahsedeceğiz.

Enginarnedir, .!

Genelde enginar olarak bilinen küre enginarı, yiyecek olarak yetiştirilen bir türde ve dikeni türüdür. Bitkinin yenilebilir kısmı, çiçek açmadan önce çiçek tomurcuklarından oluşur. Çiçekler, üçgen pullu, yenilebilir bir tomurcuk tangeniş bir kafada gelişir. Zeytin yağlı enginar enkolay nasıl yapılır, enginar nasıl temizlenir, enginar nasılyenir,

Enginarın genellikle dikeni çıkartılır ve kaynatılır veya buharda pişirilir. Yenildiğinde, yapraklar sıklıkla birer birer çıkarılır ve sirke, tereyağı, mayonez, zeytinyağı, limon suyu veya diğer soslarla hazırlanır. Enginarın en içteki kısmı kalp denilen yağda pişirilir ve birçok yemekle hazırlanır. Bu eski tedavi suçluluktan uzak birçok sağlık yararına sahiptir.

Enginarın yedi tağne sağlık  yararı nelerdir?

Enginar faydaları, .!

1: Diyabetlerini yönetmelerine yardımcı olabilir. Amerikan Klinik Beslenme Dergisi'nde yayınlanan araştırma, enginarlarda bulunan fruktanları inceledi. Fruktan, kan şekeri iğnesini azaltırken, sindirim sistemindeki probiyotik bakteri sayısını arttırmaya yardımcı olabilecek bir tür çözünür fiberdir. Çalışmalar enginarlarda bulunan fruktanların fruktoza kıyasla kandaki glukoz seviyelerinive insülin seviyelerini düşürmediğini tespit etti.

2. Enginar suyunun faydaları, enginar çayı,  bağırsaklarınızı temizlemenize yardımcı olabilir. Enginar zengin bir diyet lif kaynağıdır. Çözünmeyen lif, sindirim sisteminde yumuşak geçişli dışkıya izinverir. Bununla birlikte, bağırsak hassasiyeti veya bozukluğu olan kişiler,bunlardan kaçınmak isteyebilir. Kronik kabızlık dışkı etkisi , rektal kanama ve bağırsak in kontinansı gibi çeşitli komplikasyonlara neden olabilir.

3. Enginar suyunun faydaları, kilonuzu azaltmanıza yardımcı olabilir. Bir kilo enginar sadece 60 kaloriye sahiptir. Fiber içeriği, fazla miktarda kalori sağlamazken, daha uzun süre tok hissetmenize yardımcı olabilir. Bu kilo kaybı diyetleri olaninsanlar için yararlıdır.

4. Enginar yaprağı, enginar çayı, kalp sağlığını artırmaya yardımcı olabilir. Enginar kalsiyum, demir, fosfor vevitaminler dahil olmak üzere çok az miktarda fakat çok çeşitli vitamin vemineral içerir. Phytomedicine Dergisi'nde yayınlanan araştırma, enginarenginar suyunun faydaları, ekstresi tüketiminin toplam kolesterol seviyesini 12 haftada azaltmaya yardımcı olabileceğini ve böylece kalp-damar hastalıkları riskini azalttığını buldu.

5. Enginar suyunun faydaları, güçlü bir kanser önleyici gıda olabilir.

6. Enginar, USD 'nın polifenoller, kersetin ve rutin içeren en iyi 20 antioksidan bakımından zengin gıdalar listesinde 7. sıradadır. Antioksidanlar, vücuttaki serbest radikalleri azaltarak kanser önleme ile güçlü bir şekilde bağlantılıdır. Serbest radikaller, yağlar, proteinler, hücre zarı ve DNA gibidiğer moleküllerden elektronları çalan, böylece oksidasyon adı verilen birişlem vasıtasıyla etkilenen molekülün temel yapısını değiştiren yüksek oranda reaktif atomlar, iyonlar veya moleküllerdir. Uzun süreli oksidasyon birikebilir ve kansere ve diğer dejeneratif hastalıklara neden olabilir. Enginar yaprağı, enginar çayı, ayrıca zenginbir C vitamini kaynağıdır. Integrative Cancer Therapies dergisinde yayımlanan araştırmalar, C vitamininin, serbest radikal hasarının, mukozit ve fibrozisgibi kanser terapisindeki normal hücrelere zararlı yan etkilerini hafifletmesine yardımcı olabileceğini buldu. Enginarlar karaciğer, enginaryaprağı, enginar çayı, safra kesesi fonksiyonunu güçlendirebilir. Enginar dolması, safra üretimini arttırmak için bir kolagog gibi davranabilir. Safra, ince bağırsakta lipitlerin sindirimine yardımcı olur. Safra olmadan, yağlar sindirilemez ve dışkıya atılarak steatorrea denilen bir duruma yol açar. Steatorrea, esansiyelyağ asitlerinde ve yağda çözünen vitaminlerde eksikliklere nedenolabilir. Aynı zamanda enginar dolması, vücuttaki toksinlerin varlığını azaltarak karaciğer sağlığını iyileştirmeye yardımcı olabilecek, sinarin ve silimarin olmak üzere iki antioksidan içerir.

7. Enginar faydaları, enginar yaprağı, enginar çayı, ruh sağlığınızı iyileştirmeye katkıda bulunabilir. Enginar antosiyaninler denilen bileşikleri, uygun bilişsel işlevle bağlantılı olabilecek pigment moleküllerini içerir. Antosiyaninler, beynin hastalıklarına ve sıklıkla yaşla birlikte gelen zihinsel işlevlere karşı koruma sağlayabilir. Taze enginar ayrıca 100 gr başınayaklaşık 68 µg (önerilen günlük ödeneğin% 17\'si) sağlayan mükemmel bir folat kaynağıdır. Folat, Alzheimer hastalığı , depresyon ve Yaşa İlişkili MakülerDejenerasyonun önlenmesine yardımcı olarak, hafızayı, duygusal sağlığı ve diğerbeyin hastalıklarını korumak için esastır.

Enginar satın alırken nelere dikkat etmeliyiz?

Öncelikle yapılacak yemek için doğru enginarın seçilmesi gerekir. Enginar satın alacağınız zaman saplarını kontrol etmelisiniz. Lifli ve kılçıklı olmamasına dikkat edin. Enginarın sapı kurumuşsa ve sararmışsa bu genellikle kılçıklı olduğu anlamına gelir.

Enginar nasıl temizlenir, temizlenirken neler yapılır?

Önce enginarın yapraklarını koparmalısınız. Enginar, ın sapını pişirmeden hemen önce kırmalısınız. Araya zaman girerse enginar taze kalamaz ve rengini kaybeder. Ayrıca enginarı temizlerken sapını bıçakla kesmemelisiniz. Çünkü dibinde kalan lifleri temizleyemezsiniz. Sapını elinizle kırdıktan sonra bıçak yardımıyla saplarını temizleyebilirsiniz.

Enginar faydaları, Enginar suyunun faydaları, Enginar nasıl pişirilir?

Enginar, genellikle önce bol kaynar suda haşlanır. Ancak yapılan araştırmalara göre enginar faydaları, buharda pişirilen enginarın suda haşlanan enginara oranla antioksidan değerinin daha yüksek olduğu test edilmiştir. Bu nedenle enginarı buharda pişirmenizi tavsiye ederiz ve enginar faydaları, nı vücudunuza almalısınız. Eğer mikrodalga fırında pişirmek istiyorsanız, enginar yine besleyici özelliklerini kaybetmez üstelik çok daha hızlı pişer. Enginar faydaları, için pişirme tekniklerinden en çok kullanılanı suda pişirmektir. Hatta bu yöntemle leziz zeytinyağlı enginar dolması, hazırlanır.

Enginarı pişirirken bir başka önemli nokta ise asla döküm ya da alüminyum tencerelerde pişirmememiz gerekir. Enginarın kendisini kullandığımız kadar suyunu dakullanabiliriz. Suyuyla çorba ya da bir sebze suyu olarak yemeklere katabilirsiniz.

Hepinize sağlıklı günlerdilerim.

Aklınıza takılan herhangi bir konuda birşey olursa hiç çekinmeden yazabilirsiniz.

Yorum yapmayıda unutmayın lütfen..

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)Facebook YorumlarıDisqus Yorumları