Kalp Krizi Belirtileri Nelerdir? Kalp Krizi Nedenleri? Yılın Makalesi!
Kalp Krizi Belirtileri Nelerdir? Kalp Krizi Nedenleri? Yılın Makalesi!
Kalp Krizi Belirtileri Nelerdir? Kalp Krizi Nedenleri? Yılın Makalesi! Kalp Krizi Anında Ne Yapmalı, Kalp Krizi Ne Kadar Sürer, Kalp Krizi Tedavisi, Kalp KriziAnında Ne Yapmalı, Kalp Krizi Öncesi Belirtiler, Kalp Krizi Sonrası, Kalp KriziGeçirmek İçin Ne Yapılır, Kalp Krizi Nedir, Kadınlarda Kalp Krizi Belirtileri Konularında Sizlere Önemli Bilgiler Aktarıcam.!

Kalp Krizi, ni Önlemede Önemli SekizAdım.!

Kalp sorunlarından nasıl kaçınılacağını bilmek ister misiniz? Bir hemşireye sorarak başlayabilirsiniz. Veya daha iyisi, ortalama 84.000 hemşire. Amerika da yayın  yapan New England Tıp Dergisi'nde yayınlanan 14 yıllık 84,129 hemşireden oluşan bir çalışma, kalbi korumaya yönelik bir taslak sunarlar. Bunu anlamak için profesyonel olmak zorunda değilsiniz. Yaşınız, cinsiyetiniz veyageçmiş yaşam seçiminız ne olursa olsun, artık daha sağlıklı bir kalp yaşamınabaşlamanın tam vakitı. Sağlıklı bir kalbin anahtarları.! Harvard Tıp Fakültesi'ndeki araştırmacılar tarafınca yürütülen Hemşirelerin sıhhat çalışması, çok önemli bir noktayı kanıtladı. Sağlıklı bir forum, için kalbi hastalıklara ve tahribatlara karşı korumaya yardımcı olabilir. Araştırmacılar, kalp krizi belirtileri kadınlarda, erkeklere gorekalp krizi geçirme olasılığı 14 senelik çalışma sonundaki rapora göre kalp rahatsızlığından ölme ihtimali beş kat daha az olduğunu buldular. Bu güçlüyürekli hanımların farklı geçmişleri vardı ve ülkenin farklı yerlerinden geliyorlardı, fakat ortak düşünceleri aynıydı: Besleyici, az yağlı bir rejim, sigara içmekten kaçınmak, düzenli olarak egzersiz yapmak gibi. Sağlıklı kilo dakaldılar ve ve ılık su içtiler.\r\n\r\nBu hanımların sağlık uygulamalarıiyi bir sıhhat için planlanmışı. Her yerdeki aile hekimlerine ve kardiyologlara “sağlıklı beslenme, sigarasız yaşam, düzenli egzersiz, sağlıklıkilo ve sadece ılık su” sağlıklı yaşam için bir kalkan görevi görüyor. Genelolarak hemşireler, sıhhat bilincine sahip kişiler olabilir,  hemşirelerinsıhhat çalışması'nda yer edinen konuların sadece yüzde 3'ü beş kriterin tümünü karşıladı.

Kalp krizi belirtileri, öncesi için atılacak en önemli 8 adıma bir göz atalım.

1. Sigaraiçiyorsanız, bırakın.

Sigaralar damarlara zarar verir ve kalpkrizine doğru atılan ilk adım olan kolesterol ve plak oluşumunu hızlandırır. Hemşirelerin sıhhat çalışmasında, günde 14 dal sigara kalp krizi, riskini üçe katlar. Kalp krizi riski, ile alakalı diğer çalışmalar, günde minimum 25 dal sigara içmenin kalp krizi riski, ni 15 kat arttırabileceğini ortayakoymuştur. Sigara içiyorsanız, kalbiniz için yapabileceğiniz en iyi şey ŞİMDİ DOĞRU OLANI yapmak yani sigarayı bırakmak. İki yıl içinde, kalp kriziriski, hiç sigara içmeyen bir kişinin seviyesine düşüyor.

2. Kalpdostu yiyecekler tüketin.

Çoğu insan için kalp krizi, ne karşı savaş açmak  mutfakta başlar. Kalorilerinizin ortalama yüzde 30'unu yağdan (doymuş yağlardan yüzde 7'den az) alarak, her gün beş ila yedi porsiyon meyveve sebze yiyerek, daha azca kırmızı et ve daha çok balık ve tavuk yiyerek, bolmiktarda kepekli tahıllar yiyebilirsiniz. Kolesterol seviyenizi düşürün, damarlarınızı koruyun ve kalp krizi riskini azaltın. Balıklarda bulunan omega-3 yağ asitleri şeklinde bazı yağ türleri, trigliseritleri düşürmeye ve başkayararlar sağlamaya yardımcı olur. Haftada en az iki kere balık yemeyi deneyin. “Doymamış” yağları azaltırken doymuş yağ alımınızı nekadar artıracağınız hakkında doktorunuzla konuşun.

Doğru gıdalarçarpıcı bir koruma sağlayabilir. Örneğin, Uluslararası Epidemiyoloji Dergisi’nde bildirilen 22.000’ den fazla kişi ile yapılan bir araştırma, her gün iki buçuk porsiyon sebze yiyen insanların koroner kalp hastalığı riskini azalttığını (kalbi besleyen atar damarlarda tıkanma) olmadığını tespit etti. Kalp her günbir porsiyon yiyen erkeklerle karşılaştırıldığında yüzde 20 oranında. Her ekporsiyon kalp krizi, riskini %20 oranında azaltır. Bu oranlar kalpkrizi, riskine karşı koruma sağlıyor, özellikle sigara içen yada fazla şişman erkekler için daha önemli.

Doğru yemek zor olmasa gerek. Aslınab akarsanız meyve ve sebzelerin tadını çıkartarak yiyoruz, peki niçin onlarıdaha çok sevmiyorsunuz?  Ve az yağlı yemenin zor olduğunu düşünüyorsanız, şunu göz önünde bulundurun: Çoğu kişi %2 si veya tam sütten elde edilen tereyağı,margarin, mayonez, yağlı et ve süt ürünlerinden kaçınarak, arter tıkayan doymuşyağ alımını yarı yarıya azaltabilir. Günde 2.000 kalorilik tipik bir rejim yaparsanız, bu tarz yiceklerin yüzde 30 ila 35'inden fazlası yağdan gelmemelidir - ve sadece yüzde 7'si veya daha az doymuş yağ veya "doymamış" yağlardan gelmesi gerekir. Bu, günde en fazla 16 gram doymuş yağ anlamına gelir. Doymuş yağ alımınızı, ürünün etiketine işlenmiş yağ gramını listeleyen işlenmiş gıdalardaki etiketleri okuyarak bulabilirsiniz. Ek olarak, ürün etiketlerini okuyun ve atardamar tıkanması olan kolesterol seviyenizi artırabilecek çerezler, cipsler ve "kısmen hidrojenlenmiş yağlar" veya trans yağları yüksek olan öteki aperatif yiyeceklerden kaçının. Ayrıca kızartılmış veya peynir ve ekşi krema ile doldurulmuş restoran yiyeceklerinin muhtemelen tabloları doymuş yağlarla doldurduğunu varsaymak da önemlidir. Ek olarak, ekstra şeker ile işlenmiş yiyeceklerden kaçının ve tuzalımınızı günde 1500 miligramın altındatutun.

3. Harekete geçin, önlem alın.!

Düzenli egzersiz, kalbinizi güçlendirebilir, HDL kolesterolünüzü artırabilir (atar damarlarınızı temiz tutmanıza yardımcı olan "iyi" kolesterol), tansiyonunuzu düşürür, fazla kiloları yakarve kendinizi daha iyi hissetmenizi sağlar. Olimpik bir çaba gerektirmez. Amerikan Kalp Birliği, haftanın çoğu günü en az 30 dakika ortaderecede egzersiz önermektedir. Tabii ki erkeklerde kalp krizibelirtileri, olan bazı kişiler  için egzersiz riskli olabilir. Yeni biregzersiz programına başlamadan önce doktorunuza danışın ve yavaş yavaşbaşlayın. Tüm hafta ketçaplı ve mayonezli patates yedikten sonrasında sporsalonunda "hafta sonu savaşçısı" gibi olmayın: Bu kalpte ve damarlarda ciddi bir yararlanmaya yol açar.

4. Kolesterolünüzü gözlemaltına alın.!

Çok fazla kolesterol arterlerde plak birikimine sebep bulunmuş olduğundan, toplam kolesterol seviyenizi desilitre başına 200 miligramın altında tutmak en iyisidir. 200 ila 240 mg / dL arasındaki herhangi bir şey endişe verici olarak kabul edilir ve 240'ın üzerindeki düzey genellikle ciddi bir tehdittir. Temel amaç, "iyi" HDL kolesterolünüzü yüksek ve "kötü" LDL kolesterol seviyenizi düşük tutmaktır. Kalbinizi seviyor iseniz, HDL'niz ideal olarak en az 40 mg / dLolmalıdır; kadınlar için, Amerikan Kalp Derneği, en az 50 mg / dL HDL seviyesini önerir. Aslına bakarsanız koroner kalp hastalığınız yoksa ve başlıca risk faktörlerinin ikisinden daha azına sahipseniz - obezite, yüksek tansiyon veya ailede erken kalp rahatsızlığı olan varsa - LDL kolesterolünüz 130 mg / dL'nin altında olmalıdır, (ve tercihen 100'ün altında).

5. Kilonuza dikkat edin.!

Kalbe gelince, daha büyük bir vücut daha iyi birşey değil. Vücuttaki ekstra ağırlık kalbinize baskı yapabilir, tansiyonunuzu artırabilir ve kalp krizi riskini önemli derecede artırabilir. İdeal olarak, vücut kitle indeksi (VKİ) 18.5 ile 24.9 içinde olmalıdır. Amerikan Kalp Birliği tarafından Temmuz 2002'de sonra yayınlanan yönergelere gore, BMI'ye daha sıradan bir alternatif bel ölçünüzü ölçmektir - erkekler 40 inç yada daha az, hanımlar ise 35 inç yada daha azca gelmelidir. Bu hedefe ulaşmasanız bile, egzersizi sağlıklı ve az yağlı bir diyetle birleştiren bir zayıflama programı kalbiniz için harikalar olacaktır.

6. Alkol içerseniz, az için.!

Günde bir yada iki kadeh viski, iyi HDL kolesterolünüzü yükseltmeye ve tehlikeli kan pıhtılarını önlemeye yardımcı olabilir. (Federal sağlık müesseselarına göre, hanımlar alkol alımlarını gündebir kadehle  sınırlandırmalıdır, çünkü vücutları alkolü erkeklerden farklı şekilde metabolize eder; erkekler alımlarını günde ikiden fazla içmeyecek şekilde sınırlandırmalıdır. Günde birkaç içki tansiyonunuzu artırabilir. Aşırı derecede ağır içiciler de kalp kasına (kardiyomiyopati) zarar verebilir.

7. Kan basıncınızı kontrol altında tutun.!

Yüksek tansiyon beyin, Kalp, damar, ve koroner arter hastalığı ve felç riskini artırdığından, kan basıncınızı optimum aralıkta tutmak iyidir: 120/80\'den az olmalı. 120-139 /80-89'u test ederseniz, ön tansiyonunuz vardır ve tansiyonunuzu düşürmek için yapabileceğiniz önemli bir konuda yaşam tarzı değişikliklerini tartışmak için doktorunuzu derhal görmek görüp konuşmanız gerekir. Yüksek tansiyonunuz varise, doğrusu 140/90 veya daha çok ise, doktorunuz denetim altında tutması için ilaç yazacaktır.

8. Çok fazla stres altındaysanız veya kendinizi depresyonda hissediyorsanız, bir psikolog veya terapistten yardımisteyin.

Duygusal depresyon yaşamak kalp krizi, için zor ve profesyonelyardım almak gerçek bir cankurtaran olabilir. Bazı araştırmalar, sağlıklı olandepresif kişilerin, kalp hastalığı geliştirme ihtimalinin, depresif olmayana kranlara nazaran daha olası olduğunu göstermektedir. Örneğin, Johns HopkinsÜniversitesi\'nde yürütülen 1.500 konunun 13 yıllık bir çalışması, birdepresyon olayının kalp krizi riskini dört kattan fazla arttırdığını buldu. Buçalışmalar sigara içmeyi ve diğer faktörleri göz önünde bulundurarak, yalnızca depresyonun sağlıklı bir kalbi bozmak için kafi olabileceğine dair güçlükanıtlar sağladı.\r\n\r\n[b]Çocuklarınıza öğretin.

Çocuğunuzun kalp sağlığını dahil etmek için çok erken değil: Çocukluk döneminde iyi alışkanlıklara alışarak daha sonraki yaşamda kalp ve damar hastalıkları belirtileri, nden uzak olmasına yardımcı olabilirsiniz. Çocuklarla egzersiz yaparak veoynayarak, sigara içmeyerek ve günlük meyve, sebzeler ve tahıllar yada soda vekaliteli yicekler sunarak harika bir örnek olabilirsiniz.

Tüm aileyibirbirlerine destek sağlamaya dahil edin - sadece “sağlıksız” bir üyeye odaklanmayın. Tüm bu değişimleri bir defada yapmanız gerekmiyor, bu vaziyet hayal kırıklığına ve aşırı odaklanmaya neden olabilir. Başarıyı sağlamak içinmakul ve yapılabilir  değişikliklerle başlayın. Bugibi durumlara karşı önleminizi şimdidenalın.! Sağduyunuzukullanın.!

Kalbinizi korumak için ihtiyaç duyulan en önemli adımlarhakkında doktorunuzla konuşun. Amerikan Kalp Birliği, her iki yılda bir, idealolarak doktorunuzun tansiyonunuzu, vücut kitle indeksini, bel çevresini ve nabzını ölçtürmeyi 20 yaşından itibaren kontrol etmenizi önerir. Özel durumunuza bağlı olarak, kolesterol ve glukozunuzu en az 5 yılda bir kontrol ettirmelisiniz. Daha sık denetim etmeniz gerekip gerekmediğini doktorunuzamesele. 40 yaşın üzerindeyseniz, AHA doktorunuzun risk faktörlerinizi ölçmesinive ardından önümüzdeki 10 yıl içinde kardiyovasküler hastalık geliştirme şansınızı hesaplamanızı önerir. Ek olarak profesyonel yardım almak daönemlidir.

İnternetteki bazı "sağlık" sitelerinde bulunan görkemli iddialara dikkat edin: Herhangi bir kanıt veya belge sunmadan herhangibir görüş bildirebilir yada talepte bulunabilir. Gerçek olamayacak kadar iyigeliyorsa, muhtemelen öyle.

Yaşam biçimı değişimleri kafi olmadığındadikkat edin!

Unutmayınki, sağlıklı alışkanlıklar geliştirmek içinasla geç değildir. Güçlü bir kalbe giden yol evde adım atmaklabaşlar. Yüksek tansiyonunuz, yüksek kolesterolünüz veya diyabetiniz varsa, kalbinize maksimum koruma sağlamak için tıbbi yardıma ihtiyacınız olacaktır. Diyabetiniz varsa, sağlıklı kan şekeri seviyelerini koruyarak ve kan basıncınızı ve kolesterolünüzü denetim altında tutarak kalp rahatsızlıkları ve nedenleri, riskiniziazaltabilirsiniz.

Kalp hastalığı için yüksek risk altındaysanız, doktorunuz gmeşhurk doz aspirin önerebilir. Son zamanlarda meydanda olanbir araştırma, bu mütevazı ilacı günde bir kere almanın kalp krizi riskini yüzde 40'tan fazla azalttığını buldu. Bununla beraber, bir çalışmada kadınların aspirin tedavisinden fazla fayda göremediği görülmüştür - inme riskleri yüzde 17 oranında azalmıştır, sadece hanımların kalp krizi yada ölüm riskinde önemlibir azalma olmamıştır. Aspirin mide sorunlarına neden olabileceğinden, doktorunuz uygun olmadığını söylemedikçe tertipli doz almamalısınız. (AmerikanKalp Birliği ek olarak günlük aspirin tedavisi alan kişilerin alkollü içeceklerden uzak durmalarını önerir.)

Hepinize Sağlıklı GünlerDilerim, Sağlığınıza Dikkat Edin.

Sağlık İle Alakalı Aklınıza Takılan Herhangi Bir Konu Olursa Sormaya Çekinmeyin.

Yorum Yapmayıda Lütfen Unutmayın.!

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)Facebook YorumlarıDisqus Yorumlarıhttps://nedennedir.com