Acı Bakla Çiçeği? Acı Bakla Faydaları? Acı Bakla Nasıl Yenir? Acı bakla Tohumu?
Acı Bakla Çiçeği? Acı Bakla Faydaları? Acı Bakla Nasıl Yenir? Acı bakla Tohumu?
Acı Bakla Çiçeği? Acı Bakla Faydaları? Acı Bakla Nasıl Yenir? Acı bakla Tohumu?
Acı bakla yani (Lupinus), baklagiller den (Fabaceae) familyasındandır, ortalama 200 kadar türü olan bitki cinsidir. Tahmini olarak 3000 yıl öncesinden beridir bazı bakla türlerinin tarımına başlanmıştır.

Acı bakla nedir? Acı Bakla Faydaları nelerdir?

Diğer İsimleri: Delicebakla, Termiye, Yahudi baklası, Gavur baklası, lupin dir. 

Acı bakla Botanik Bilgi:

Baklagillerden; otsu bir bitkidir. 30-120 cm'e kadar boylanabilir. Çiçekleri dik salkımlar şeklinde kümelenmiştir. Onun Batı Samoası para birimi yerinde çıkan bir yıllık ya dakovuşturma memuru küçük çalı şeklinde orada üç farklı türü vardır. Bizdeki şarküteri bakla yıllık olup rengi açık lila ya da kovuşturma memuru pembedir. Acı taneleri kullanılır. 

Acı bakla Yetiştirildiği Yerler:

Avrupa, Balkanlar ve yurdumuzun Marmara Denizi ve Ege yerlerinde yabani olarak yetişiyor. 

Acı bakla Bilinen Bileşimi:

Sabit yağ ve lupinin, spartein gibi alkaloidler bulunur.

Acı bakla Faydaları:

Besleyicidir. İdrar söktürürve idrar yollarını temizler. Prostat hastalarına iyi gelir. Böbrek iltihabını giderir. Böbrek taş ve kumlarının düşürülmesine yardımcı olur. Baş ağrılarını dindidir. Romatizma, bel ağrısı vesiyatik ağrılarını keser. Albümin sayısını düşürür. Vücutta biriken tuzu esansiyel yağı dışarı atar. Kuvvet verici ve barsak parazitlerini düşürücü özelliği vardır. Şeker hastalarında kan şekerini azalttığı iddia ediliyor. Zehirsizleştirilmişte baklalardan 10-20 adet yenilebilir. Adet kanamalarını artırır ve geliştirir, doğum ardından akıntıların gelişini rahatlatır. Toz durumuna getirilmiş kavrulmuş tohumlardan açkarnına bir kahve kaşığı alınması gerekir. 

Ağrılar (Migren), EgzamaSedef, Çocuk Felci, Kabızlık, Anjin, Kalp Damarlarında Tıkanma, Alerjik Hastalıklar, Kollestrol, Boyun Fıtığı, Epilepsi (sara), Cinsel Soğukluk, Çocuk Olmaması, Bel Soğukluğuna iyigelir.

Acı bakla Kullanım Şekli:

Olgun tohumları acı lezzetli ve zehirli bileşikler taşıdıkları için, onları temizletmek maksadıyla kaynar suda bir müddet bekletilerek acı tadı geçirilir. Gevşeyen kabuklar soyulup yenilir. Tohumlar kavrulup, çekilerek toz durumuna degetirilebilir.

Acı bakla Harici Olarak Kullanımı:

Tohumlarının lapası yaralara sürülürse hızlıca iyileşmeye yardımcı olur.

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)Facebook YorumlarıDisqus Yorumları