Ölmeden Önce İzlenmesi Gereken Filmler 10 Adet! Kaçırmayın!
Ölmeden Önce İzlenmesi Gereken Filmler 10 Adet! Kaçırmayın!
Ölmeden Önce İzlenmesi Gereken Filmler En İyi 10 Adet...
Sizler için derlediğimiz ölmeden önce izlenmesi gereken filmler listesini sunuyoruz. Yerli ve yabancı olarak, Hollywood, Bollywood ve Avrupa sinemasından seçtiğimiz en iyi film Listesi. Bu seçme başyapıt olan 10 filmi seyrederseniz gözünüz açık gitmezsiniz bizce :)

Ölmeden Önce İzlenmesi Gereken Filmler En İyi 10 Adet...

Sizler için derlediğimiz ölmeden önce izlenmesi gereken filmler listesini sunuyoruz. Yerli ve yabancı olarak, Hollywood, Bollywood ve Avrupa sinemasından seçtiğimiz en iyi film Listesi. Bu seçme başyapıt olan 10 filmi seyrederseniz gözünüz açık gitmezsiniz bizce :)

1. A Beautiful Mind, Akıl Oyunları

akıl oyunları, oscar ödülleri, russel crowe

Akıl Oyunları’, orijinal ismi ile ‘A Beautiful Mind’ Yönetmenliğini Ron Howard’ın yaptığı 2001 model yapım olan Akıl Oyunları filmi, nin başrollerinde Russel Crowe, Ed Harris ve Jennifer Connelly yer alıyor. 2002 Akademi Ödülleri seçmesinde “En İyi Film” ve “En İyi Yönetmen” kategorilerinde ve 6 dalda Oscar’a layık görülen ‘Akıl Oyunları (A Beautiful Mind), filmi aynı yıl içinde BAFTA ve Altın Küre Ödülleri’nde de ödülleri süpürmüştür.

2. American Beauty, Amerikan Güzeli

amerikan güzeli, kevin spacey, oscar

American Beauty, Amerikan Güzeli filminde başrolü paylaşan oyuncular; Kevin Spacey, Annette Bening ve Thora Birch gibi usta oyuncular üstleniyor. 1999 ABD yapımı  olan American Beauty, Amerikan Güzeli film’, 2000 senesinde düzenlenen Oscar Ödülleri’nde 8 dalda aday olan film, “En İyi Film” dalı da dahil olmak üzere, 5 dalda Oscar ödülü kazanmıştı. American Beauty, Amerikan Güzeli filminin yönetmen koltuğunda Sam Mendes gibi usta birisi olan filmin konusu ise tam bir Amerikan Rüyasıdır.

3. Godfather, Baba Serisi

the godfateher, baba, oscar, marlon brando, al pacino

Godfather, Baba Serisi, tarihteki en ünlü mafya serisi olan ‘Baba’, filmi, orijinal ismiyle ‘The Godfather’ı bilmeyen çok azdır desek yeridir. Francis Ford Coppola gibi  yönetmenin çektiği film, bütün serileri şaheser olan 3 filmi de izlemeden ölmemeniz gereken filmler listesindedir. Sicilyalı olan bir mafya ailesi Corleoneler’i merkezinde olan film, aile reisi olan “Baba”yı efsane aktör olan Marlon Brando canlandırırken, Don Vito Corleone’nin oğlunu ise Michael Corleone yani, Alpacino canlandırıyor. Godfather, Baba Serisi, “En İyi Film” dalıdadahil olmak üzere 3 Oscar Ödülü’ nü alarak, ABD nin Oscar Ödülleri’ne doymayan yapımlardan olmayı başardı.

4. Babam ve Oğlum

babam ve oğlum, çağan ırmak, 12 eylül darbesi, çetin tekindor

Babam ve Oğlum filminin yönetmenlik koltuğunda Çağan Irmak’ın olduğu 2005 yapımı aile/dram filmi ‘Babam ve Oğlum’, 12 Eylül Darbesi sırasında bir aile dramını konu alıyor. Babam ve Oğlum, filmi başrollerinde ise Çetin Tekindor, Fikret Kuşkan, Hümeyra, Binnur Kaya ve Ege Tanmam gibi usta isimler yer alıyor. Babam ve Oğlum filmini izleyenler, gözyaşları tutamıyor. Efsane Türk filmi olan Babam ve Oğlum filmi, vizyona girdiği 2005 senesinde 3.500.000 izleyici sınırını aşıp büyük başarı elde etmişti. Babam ve Oğlum filmi, istanbul Film Festivali sırasında birçok ödüle layık görülmüştü.

5. Big Fish, Büyük Balık

big fish, büyük balık, tim burton

Big Fish, Büyük Balık filminin yönetmenlik koltuğunda Tim Burton' un olduğu film, fantastik drama içerikli bir filmdir. Büyük Balık, orijinal ismi ile ‘Big Fish, izleyenleri keyifli ve hüzünlü dakikalar bekliyor. 2003 yapımı olan filmin başrollerini Ewan McGregor, Billy Crudup, Albert Finney ve Helena Bonham Carter gibi isimler paylaşıyor. Big Fish, Büyük Balık filminin konuusu ise; Gençliğinden beri hikayeler anlatan ve anlatmayı çok seven, ölüm döşeğinde olan bir adamın anlattığı hikayeleri konu alıyor. Yaşlı adamın yaşama olan sevinci ve aşırı hayal gücü tüm gençlerimize örnek olabilecek nitelikleri taşıyor.

6. Blade Runner, Bıçak Sırtı

blade runner, bıçak sırtı, blade runner, harrison ford, blade runner 2049

1982 yapımı olan ve Ridley Scott filmi ''Blade Runner, Bıçak Sırtı'' 2 sene önce 'Blade Runner 2049' ismiyle bir film daha çekilse de orijinal yapım olan Blade Runner, Bıçak Sırtı, başlı başına bir baş yapıt oldu. Karanlık ve kötü bir gelecek konusu olan ve başrollerini Harrison Ford, Sean Young ve Rutger Hauer gibi isimlerin paylaştığı Blade Runner filmi sinema tarihinin yapı taşlarından sayılır. Blade Runner filmi 2019 senesiinin Los Angeles’ında geçmekte. İnsanların ürettiği ve “kopya” olarak isimlendirilen ve robotların keskin nişancı askerler tarafından yok edilişlerinin arka planında, yapay bir zekanın olduğunu çok geç anlıyorlr.

7. Blue Velvet, Mavi Kadife

blue velvet, mavi kadife, david lynch

Mavi Kadife filmi orijinal ismiyle ‘Blue Velvet, ilgi manyağı olan bir kadın ile psikopat bir ruhu olan bir adamın sadomazoşist ilişkisi konulu alan ve 1986 yapımı bir dram ve gerilim konulu filmdir. Yönetmek koltuğunda David Lynch gibi bir usta yönetmen tarafından çekilen Mavi Kadife filmi, iki pisikopatın yani kadın ve erkeğin birbirinden ayrı olmasına rağmen birine muhtaç iki ruhun  derinliklerinde yaşananları gözler önüne seriyor. Mavi Kadife filmi, dünya sinemasında çekilen prömiyeri olan ve gerçekçilik tarzı ile iz bırakan, sinematografik içeriği olarak çok iyi bir film tarzıdır.

8. Call Me By Your Name, Beni Adınla Çağır

call me by your name, beni adınla çağır

Call Me By Your Name, Beni Adınla Çağır filminin yönetmenliğini Luca Guadagnino yapıyor. 2017 yapımı olan Call Me By Your Name, Beni Adınla Çağır, filmi, Andre Aciman tarafından yazıldığı aynı isimdeki romanından esinlenerek beyaz perdeye uyarlanan bu film, iki adam arasında geçen heyecan dolu yaz aşkı konuludur. İkisi için de ilk olan bu homoseksüel yaşantı, İtalya, nın eşsiz manzaralarıyla eşleştirilince öyle naif bir şekilde aktarılmış ki seyircinin aşka inancını arttırıyor. Call Me By Your Name, Beni Adınla Çağır filmi, nin başrollerini ise Timothee Chalamet ve Armie Hammer'ın paylaştığı bu film 2018 Oscar Ödülleri oylamasında en İyi Uyarlama Senaryo, Oscar'ı aldı.

9. Clockwork Orange, Otomatik Portakal

clockwork orange, otomatik portakal

Clockwork Orange, Otomatik Portakal filmi, Stanley Kubrick'in yönettiği en ünlü filmlerinden birisidir ve bir toplumda yaşayanların eleştirisini konu alıyor. Clockwork Orange, Otomatik Portakal filmi, nin konusu ise Britanya'da geçen film hikayesinde istedikleri her an her eylemi gerçekleştiren üç kişiden oluşan bir çetenin hayat hikayesi üzerinden, özgürlük kavramının sınırları ne kadar olması gerektiği sorgulanıyor.

10. One Flew Over The Cuckoo's Nest, Guguk Kuşu

one flew over the cuckoos nest, guguk kuşu, jack nicholson, oscar

One Flew Over The Cuckoo's Nest, Guguk Kuşu filmi, bir akıl hastanesinde geçer ve etkileyici bir hikayesi vardır. 5 Oscar Ödüllü, ne layık görülen bir sinema klasiğidir. 1975 senesinde çekilen Guguk Kuşu yapımı, ABD tarafından her filme yapılmayan bir jest yapıp, Ulusal Film Arşivi' de muhafaza edilme kararı verilip Kongre Kütüphanesi tarafından bu karar verildi. One Flew Over The Cuckoo's Nest, Guguk Kuşu Filmi, kültürel, tarihi ve estetik olarak oldukça önemli olarak nitelendirilmiştir. Roman uyarlaması olan One Flew Over The Cuckoo's Nest, Guguk Kuşu filmin konusu ise şöyle: Yönetmenliğini Milos Forman, ın yaptığı film, de numara yapıp akıl hastanesine sevki yaptıran bir mahkumun toplumda normal olan insanların, deli olarak bilinen insanlardan daha deli olduğunu ifade edişinin dramatik ve eğlence dolu bir şekilde nasıl anlattığını gösteriyor.

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)Facebook YorumlarıDisqus Yorumları