Vahiy Nedir? Vahiy Nedir Kısaca? Vahiy Nedir Din Kültürü?
Vahiy Nedir? Vahiy Nedir Kısaca? Vahiy Nedir Din Kültürü?
Vahiy nedir, bu konu ve daha fazlası için sizler için haber makalesi hazırladım ve Vahiy Nedir? Vahiy Nedir Kısaca? Vahiy Nedir Din Kültürü? konuları hakkında kısa ve öz bilgiler makalemizde....

Vahiy Nedir? Vahiy Nedir Kısaca? Vahiy Nedir Din Kültürü?

Vahiy sözlük anlamı olarak bildirmek, işaret etmek, gizli bir yolla bir başkasına bilgi iletmek ve o bilgiyi hızlı bir şekilde iletmek gibi sözlük anlamları ifade eder. Vahiy Kuranı Kerim'de Cenabı Hakk'ın bütün varlıklarla canlı olsun, cansız olsun, hatta bitkiler ve hayvanlar dahil olmak üzere, Cenabı Hakk'ın bütün mahlukata iletişim yoluna kısaca vahiy denir.

Alimlerimiz vahiy özel manada vahiy ve genel manada vahiy olmak üzere iki farklı şekilde mana vermişler. Genel manada vahiy yüce Allah'ın insan olsun, cin olsun, melek olsun, bitkiler hayvanlar ve taşlarla ve bütün varlıklarla, yaratılmışlarla iletişim biçimidir ve onlara özelliklerini, yapacakları işleri, hatta içgüdülerini tabii olarak olarak onlara bildirmesi anlamına geliyor.

Gökyüzüne Vahit ettiğinden bahsedilir. Allah c c gökyüzünü yedi kat sema olarak düzenledi ve her 1 kat semaya ne yapacağını, fonksiyonun ne olduğunu, vazifesinin ve yapacak işlerin ne olduğunu bildirdi. Aynı şekilde arı'yada vahy ettiğinide ifade eder.

Fil suresinin 67. ayeti kerimesinde; Biz arıya vahyettik şöyle dağlarda, ağaçlarda, İnsanların yaptığı evde kenarlarında, kovanlar yap ve şu şekilde bal yap tarzında balı nasıl yapacağını ona bildirmesi, sözüyle vahiykelimesi ile ifade edilmiştir. Bu gibi vahiy ler genel manadaki vahy lerdir.

Birde özel manada vahy ler vardırki bunlar Cenabı hakkın kulları arasından seçmiş olduğu peygamberlerine, elçilerine , resül ve nebilerine özel manada talimatlarını bildirmesi, onlara kitaplar indirmesi, bu yolla kullarına ibadetlerini kulluk, vecibelerini, neler yapması gerekiyor, kulluk şartlarını onlara bu yolla bildirmesidir. Dolayısıyla vahiy nedir kısaca söylemek gerekirse, Cenabı Hakk'ın özel peygamberlerle bütün mahlukata iletişim yoluolduğunu söyleyebiliriz.

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)Facebook YorumlarıDisqus Yorumlarıhttps://nedennedir.com